1700-1800 éves régészeti emlékeket találtak Monor mellett az M4-es gyorsforgalmi út építésének előkészületei során. A szarmata családi parcella emlékanyagait jelenleg is vizsgálják a szakemberek.
Törvények szerint régészeti feltárásokat kell végezni minden komolyabb útépítései munka előtt, megelőzve ezzel azt, hogy értékes leletek maradjanak a föld alatt Magyarország területén. Ezeket az előmunkálatokat végezték a Monort is érintő M4-es gyorsforgalmi út építéséhez kapcsolódóan, melynek során a régészek nem várt leletekre bukkantak.
A feltárást a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ megbízásából a Ferenczy Múzeum közvetítésével a Salisbury Kft. régészei végzik. A cég munkatársai egy Kr. u. 2-3. századi temető harminc sírjára bukkantak a város határában, a sírok az Alföldet a római korban benépesítő, keleti eredetű szarmaták emlékanyagát rejtették. Többek között egy gyermek csontvázát, edényeket, bronz fibulát, egy teljesen felékszerezett asszonyt, üveggyöngyöket és egy bronzveretekkel díszített ládikát is találtak.